نورپردازی چیست ؟

نورپردازی بعنوان یکی از مهمترین قسمت‌های معماری داخلی یا دکوراسیون داخلی، در واقع مشخص‌کننده زیبایی و پرکاربرد بودن فضای طراحی از سوی معمار داخلی می‌باشد. از این رو، نورپردازی به دقت بسیار بالاو تمرکز و برنامه‌ریزی دقیقی نیاز دارد. قبل از هر چیزی یک محیط با نور تعریف می‌شود. لوکوربوزیه باره این موضوع ( نورپردازی ) می‌گوید: ” معماری یک نوع بازی تخصصی، درست و با شکوه با المان‌ها و عناصری می‌باشد که بسیله نور نمایان خواهند شد. چشم ما بدون نور در یک فضا قادر به دیدن اجسام نخواهد بود.” ترفندهای ساده در طراحی داخلی قادرند تا کارایی یک ساختمان را افزایش داده و محیط چشم‌نوازتر و بهینه را بوجود بیاورد. با در نظر گزفتن تنوع بسیار بالایی که در حوزه نورپردازی وجود دارد، امکان دارد طراحی نورپردازی خانه یا دیگر محل‌ها برای افراد کاری دشوار باشد. نورپردازی در تهران در این قسمت به معرفی انواع گوناگون نورپردازی ( نورپردازی عمومی، نورپردازی وظیفه‌ای، نورپردازی تأکیدی )، شیوه استفاده مطلوب از ان و انتخاب چراغ مناسب، با توچه به نوع نور پردازی می‌پردازیم.  

نورپردازی

نورپردازی با در نظر گیری شرایط آن محیط درنظر گرفته می‌شود. مشخص کردن میزان نور مورد نیاز برای یک فضا، با توجه به فعالیتی که قرار است در آنجا صورت بگیرد انجام خواهد شد. افراد می‌توانند با توجه به عمومی یا خصوصی بودن یک مکان، سطح نور مورد نیاز را تنظیم و تهیه کنید. مثلاً: نور بیشتر؛ لابی، آشپزخانه، اداره، فروشگاه، کلاس درس نور کمتر؛ اتاق خواب، اتاق تلویزیون، گاراژ، کمد، حمام  

نورپردازی عمومی

نورپردازی عمومی یکی از متداول‌ترین انواع نورپردازی بشمار می‌رود. نور عمومی مثل یک پتو تمام فضا را می‌پوشاند تا افراد بتوانند به فعالیت خود در آن محیط بپردازند. در حوزه عکاسی و سینما، تعریف نور عمومی، همان نور طبیعی است که در اتاق وجود دارد. در موضوع دکوراسیون منزل به همان تعریفی که اول اشاره داشتیم، نزدیک می‌باشد. ولی نور طبیعی که در دکوراسیون وجو دارد به معنای نور طبیعی و یکپارچگی نور تا جایی که امکان دارد، می‌باشد. با وجود این که نورپردازی عمومی سبب می‌شود تا بتوانید در یک محیط به راحتی رفت و آمد داشته باشید، ولی برای کارهای جزئی روی اجسام یا تاکید بر فضای مشخص گزینه مناسبی نیست. در صورتی که نورپردازی به کل صحیح طراحی شود، می تواند محیطی فوق‌العاده را ایجاد نماید. نورپردازی عمومی از نور عمومی در بعضی مواقع « نور حسی » نیز نام می‌برند. چرا که این نورپردازی انحنای نرم را شامل شده و سبب باز شدن مردمک چشم خواهد شد. برخی از باشگاه‌های یوگا هم از روش نورپردازی عمومی برای طراحی محیط خود استفاده می‌نمایند که به کاهش استرس افراد کمک بسیار زیادی خواهد کرد.  

نحوه تشکیل نورپردازی عمومی

توصیه ما استفاده از لامپ های ریز برای رسیدن به نور طبیعی است. چراغ های نخی یا سقفی: سعی کنید از مجموعه ای از چراغ ها در فضا برا نورپردازی عمومی استفاده کنید. لامپ ها برای انواع سقف‌ها مناسب هستند، اما اگر ارتفاع سقف کم است، دقت کنید که لامپ در اتاق زیاد نباشد. مطمئن شوید که منطقه خیلی روشن نیست. مثال خط نور را در شکل ۱ در نظر بگیرید. می توانید از این نوع لامپ در اتاق خواب، آشپزخانه یا اتاق نشیمن استفاده کنید.  

لوستر و آویز ( نورپردازی )

این نورها برای محیط‌های که سقف بلند دارند، پیشنهادی مناسب هستند. با توجه به میزان نوری که براینورپردازی دارید می‌توانید ارتفاع لوستر را انتخاب نمایید. نصب لوستر لابی و بالای وان حمام می تواند صورتی کلاسیک به دکوراسیون داخلی ببخشد.  

چراغ‌های دیواری در نورپردازی

چراغ‌ دیواری را می‌تواند در جاهای مختلف مورد استفاده قرار داد و دقت زیادی باید هنگام نصب چراغ دیواری داشته باشیم. اگر آنها را نزدیک به یکدیگر نصب کنید شاید نور شدید و زننده‌ای ایجاد کنند اما زمانی که با فاصله نصب شوند می‌توانند برای راهروها، پاسیو و ایوان بسیار مناسب باشند. ( نورپردازی )  

ملاک‌های لازم برای نورپردازی عمومی

سیستم های نورپردازی عمومی باید عمر طولانی و مقاومت بالایی داشته باشند زیرا در مکان هایی نصب می شوند که در دسترس کاربران باشد. از نورپردازی مورد استفاده در مبلمان نیز باید استفاده کرد زیرا نگهداری از آنها راحت تر است. لامپ‌های رشته‌ای توصیه می‌شوند زیرا عمر طولانی‌تری نسبت به لامپ‌های رشته‌ای دارند و بنابراین نیاز به نگهداری کمتری دارند. قرار دادن ۱۵ تا ۲۵ وات در هر متر مربع از نظر مصرف برق وضعیت ایده آلی خواهد بود. در اداراتی که تقسیم بندی می شوند یا واحدهای بلند دیگری وجود دارد باید منابع نور را طوری تنظیم کرد که سایه های آزاردهنده ایجاد نشود. سقف باید بازتابنده (۸۰-۹۰٪) باشد تا نور عمومی را تکمیل کند. معیارهای نورپردازی عمومی

نورپردازی برای کاری مشخص

این نوع نورپردازی نسبت به نوع قبلی کوچکتر و متمرکزتر است. وقتی می خواهید کار خاصی را انجام دهید، نورپردازی وظیفه ضروری است. برخی به آن نورپردازی اداری می گویند. هنگام انجام کارهایی مانند خواندن، نوشتن، آشپزی، خیاطی و غیره که نیاز به نور خاصی دارند، نورپردازی به شما کمک می کند بهتر ببینید. به عنوان مثال، اگر نور کلی اتاق کم باشد، اما چراغ رومیزی روشن باشد، نور موجود جلوه بیشتری نسبت به روشن کردن کل اتاق با یک لامپ قوی می دهد. نوری که از این روش حاصل می شود بر روی یک منطقه خاص مانند میز یا میز متمرکز می شود. افراد به راحتی می توانند آن ها را خاموش یا روشن کنند و حضور آن ها تاثیر زیادی در بقیه اتاق ندارد. چراغ های وظیفه به طور طبیعی ذهن شما را تحریک می کنند. کنتراست نور به شما امکان می دهد بیشتر روی کار خود تمرکز کنید. این به شما کمک می کند جزئیات بیشتری را ببینید و نتایج بهتری بگیرید. به همین دلیل است که بسیاری از کسب و کارها تصمیم می گیرند از نورپردازی در دفاتر خود استفاده کنند. در بیشتر کاربردها از لامپ های رشته ای یا فلورسنت استفاده می شود.  

چگونه به نورپردازی با این نما دست پیدا کنیم

توصیه می کنیم از چراغ های زیر برای ایجاد نورپردازی کار استفاده کنید. انواع آباژور و آباژور رومیزی: یک چراغ رومیزی یا آباژور را به میز کار، کنار مبل خود یا هر جایی که برای انجام یک کار خاص به نور اضافی نیاز دارید اضافه کنید. برخی از انواع چراغ های رومیزی قابلیت تنظیم نور در هر زاویه ای را دارند. از آنجایی که این چراغ ها قابل حمل هستند، می توانند نور مورد نیاز در مناطق مختلف را تامین کنند. چراغ های زیر کابینت و میز آرایش: این چراغ ها دارای عملکرد و زیبایی بسیار بالایی هستند و نور مورد نیاز برای کارهایی مانند برش مواد و نظافت را تامین می کنند. چراغ های روشویی در حمام و جلوی آینه تعویض به خوبی کار می کنند. همچنین می توان از آنها در گاراژ یا کارگاه استفاده کرد نورپردازی

نورپردازی به چه منظوری انجام می‌شود

افزایش بهره وری انسان با بهبود آسایش بصری آن سطح استرس را کاهش دهید کنترل بهتر بر استفاده از روشنایی و نورهای محلی ( نورپردازی ) ذخیره انرژی کنترل نور روشنایی کار بسته به ثابت یا انعطاف پذیر بودن سیستم با روش های مختلفی انجام می شود.  

ملاک‌های نورپردازی وظیفه‌ای

نور مورد نیاز باید با توجه به میزان توجه به جزئیات هر کار تعیین شود. جدول زیر لیستی از کارهای رایج و میزان نور مورد نیاز برای نورپردازی را ارائه می دهد: مشکلات بصری مثالی از سطوح نور توصیه شده (بر اساس مقیاس LUX) نصب آسان ۲۰۰ دستگاه سنگین ماشین آلات جنرال، کار اداری و آموزش ۴۰۰ می باشد جزئیات دوخت ظریف عکس ۶۰۰ زمان مونتاژ طولانی ریزه کاری ها و قطعات ریز، دوخت، کار با ابریشم بافی ۹۰۰ ساعت روشنایی محلی از ۱۳۰۰ تا ۳۰۰۰ تراش سنگ بسیار سخت است.  

ویژگی‌های اصلی نورپردازی وظیفه‌ای

کارهای سخت بصری علاوه بر روشنایی محلی، که در آن راه آسان و مقرون به صرفه ای برای نورپردازی منطقه وجود ندارد، به مقدار مشخصی نور نیز نیاز دارد. کارهایی که از نظر بصری دشوار نیستند و در حد متوسط هستند نیز می توانند در سطوح نور توصیه شده و معمول در داخل ساختمان انجام شوند. این سبک از نورپردازی بر سایر روش ها ترجیح داده می شود زیرا نور غیر مستقیم محیط را فراهم می کند و معماری را پر جنب و جوش و جذاب می کند. بافت های داخلی جذاب مانند نماهای آجری یا سنگی انتخاب های مناسبی برای این نوع نور پردازی هستند. نورپردازی عمومی

نورپردازی تاکیدی ( Accent Lighting )

این نوع نورپردازی بسیار متمرکز است تا چشم را به نقطه کانونی بکشاند. نورپردازی تاکیدی راهی برای افزودن سبک و جذابیت به دکوراسیون منزل شما است و به شما کمک می کند تا قطعاتی را که در نمایش دارید روشن کنید و در مناطق دیگر سایه ایجاد کنید. نورپردازی تاکیدی برای برجسته کردن دیوارها، آثار هنری، قفسه‌های کتاب، مبلمان، مجموعه‌ها و معماری کلی یک خانه استفاده می‌شود. این سبک در فضای باز زمانی است که بخشی از نمای خانه یا حیاط را با نورپردازی برجسته می کنید. در تعطیلاتی مانند هالووین و کریسمس بسیار محبوب است. نورپردازی تاکیدی فضایی بسیار شیک ایجاد می کند. به قسمت هایلایت شده معنا و اهمیت می دهد. از این نوع نورپردازی در موزه ها، ساختمان های تاریخی و گالری های هنری استفاده می شود. نور پردازی بر اشیاء یا فضاهای خاص یک ساختمان تأکید دارد. این نور کج است و عمود بر کف ساختمان نمی تابد. لامپ های طراحی شده برای این کار برجسته اغلب انعطاف پذیر و چرخان هستند. می تواند به عنوان تزئین و یا به عنوان یک وسیله برجسته استفاده شود. انعطاف پذیری و تمرکز نور یکی از ویژگی های اصلی آن است. از نورپردازی تاکیدی می توان برای مجسمه سازی، گچ کاری، نقاشی و غیره استفاده کرد.

نحوه دستیابی به نورپردازی تاکیدی

نور دیواری: چراغ های دیواری برای طرح های نورپردازی برجسته مناسب هستند. اندازه های مختلفی از این چراغ ها در بازار موجود است که به شما این امکان را می دهد تا روی آثار هنری بزرگ یا کوچک تمرکز کنید. این چراغ ها برای نمایش آثار هنری یا معماری داخلی عالی عمل می کنند.

چراغ جایگذاری شده در داخل سقف یا دیوار و نقطه‌ای:

این لامپ ها عمدتاً در مواقعی استفاده می‌شوند که باید کل دیوار را با نور روشن کنید. لامپ های نصب شده در سقف یا دیوار نیز به خوبی تأکید دارند. می توانید آنها را در نزدیکی آستانه دیوار نصب کنید تا یک بافت آجری، یک رنگ زیبا یا یک پنجره خاص را برجسته کنید. نورپردازی فضای باز: این نوع نورپردازی برای نشان دادن زندگی و باغ مفید و موثر است. می توانید از آن برای روشن کردن مسیر، مجسمه یا درخت دیگری در باغ استفاده کنید.  

ملاک‌های نورپردازی تأکیدی

نور باید بتواند ۳۶۰ درجه بچرخد. باید بتواند حداقل حدود ۳۵ درجه به بالا و پایین خم شود. نورپردازی تاکیدی باید دارای لنزهای رنگی باشد تا نور را متمرکز کند و بتواند همزمان از فیلترها و لنزها استفاده کند. پایه لامپ باید به گونه ای باشد که وقتی از زاویه معمولی آن نگاه می کنیم نتوانیم مستقیماً لامپ را ببینیم. پایه لامپ باید به راحتی در دسترس باشد تا بتوانید به راحتی جهت را تغییر دهید، لامپ ها را تغییر دهید، فیلترهای رنگ و لنزها یا الگوهای نور را تغییر دهید. باید قابلیت قفل کردن تنظیمات زاویه نور را داشته باشد تا در طول زمان تغییر نکند. نورپردازی تاکیدی پایه باید قادر به پشتیبانی از لامپ های با قدرت های مختلف بدون نیاز به ترانسفورماتور اضافی باشد. این لامپ ها باید کامل باشند. برخی از آنها، زمانی که بیش از ۱۰ درجه فشار داده می شوند، اجازه می دهند بیشتر نور آنها وارد محوطه شود.

فراتاب‌های دیواری:

پایه این نوع چراغ ها باید در فاصله‌ای منظم از یکدیگر و مرکز دیوار نصب شوند. نورپردازی فراتاب سطح افقی نزدیک به دیوار را نیز روشن می کند. این سبک را نمی توان برای سطوح بازتابنده ای که نیاز به نور بدون سایه دارند اعمال کرد. سطوح براق نیز بازتاب ایجاد می کنند و فضا را بیش از حد روشن می کنند. هنگام هدایت نور به دیوارهایی که در یا پنجره دارند بسیار مراقب باشید. این سبک از نور می تواند هر کسی را شگفت زده کند.  

نورپردازی نمای ساختمان

نمای بیرونی ساختمان اولین چیزی است که جذابیت بصری ایجاد می کند، به عبارت دیگر اولین چیزی است که باعث نوع و کیفیت ساختمان می شود. بنابراین طراحی نورپردازی نمای ساختمان های مختلف نه تنها برای نمای ساختمان ها در شب اهمیت دارد، بلکه بر زیبایی ساختمان می افزاید و فضای خوبی را در شهر ایجاد می کند. در روز به دلیل وجود نور کافی و محیط روشن در اطراف ساختمان نمای بیرونی ساختمان ها دیده می شود اما در شب نمی توانیم نمای بیرونی ساختمان ها را ببینیم. بنابراین نورپردازی اصولی نمای ساختمان و زیبایی و جذابیت آن بسیار مهم است. ساختار نیز تغییر خواهد کرد. در گذشته از نورپردازی نمای ساختمان فقط در مغازه ها، نماهای تجاری و فرهنگی بزرگ و بناهای معروف مانند موزه ها و مساجد خاص استفاده می شد اما امروزه در دنیای مدرن و زمانی که هدف از نورپردازی نمایان ساختن ساختمان است. تاریکی برای ایجاد جلوه و اندازه خاصی نیز در نما استفاده می شود و ایجاد جذابیت بصری بسیار مهم است و توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. بنابراین نورپردازی نما مانند تالارها، رستوران ها، پارک ها و ساختمان های بلند امروزه بیشتر از گذشته به چشم می خورد. بسته به هدف و خواست معمار، نور پردازی نمای بیرونی ساختمان را می توان به روش های مختلفی انجام داد، به عنوان مثال می توان کل نمای بیرونی ساختمان را نورپردازی کرد و یا هدف این است که تنها بخشی از نما برجسته شود و نما جدا از سایر قسمت های ساختمان کاربران عزیز نفیس نور، اگر می خواهید در مورد نورپردازی فضای باز بیشتر بدانید، با ما همراه باشید.

نورپردازی نمای ساختمان در تهران

تهران بعنوان پایتخت با جمعیتی بیشتر از ۸ میلیون یکی از شلوغ ترین شهرهای کشور به شمار می رود که ساکنان آن به دلیل سبک زندگی رایج، زمان کمتری برای رسیدگی به امور شخصی و نیازهای روزمره خود دارند. به همین دلیل استفاده از کسب و کارهای اینترنتی مورد استقبال مردم تهران قرار گرفته است. این مشاغل گسترده هستند و محدود به زمان و مکان نیستند، به عنوان مثال در صورت نیاز به اجرای نورپردازی مغازه ها و فروشگاه های تهران و یا اجرای نورپردازی مخفی و نورپردازی فضای داخلی ساختمان در تهران می توانید به راحتی و نورپردازی نمای تهران خود را به بهترین شرکت های نورپردازی ساختمان در تهران بسپارید. تفاوتی ندارد که به دنبال نورپردازی مخفی داخل ساختمان باشید یا نورپردازی نمای ساختمان، به طور کلی می توانید تمام خدمات قابل ارائه در این زمینه را دریافت کنید. چزیرا بهترین متخصصان تهران در استادکار دور هم جمع شده اند تا بهترین نورپردازی ممکن برای ساختمان شما در تهران را برای شما فراهم کنند. بنابراین، اگر به دنبال خدمات نورپردازی ساختمان در تهران هستید، اگر به نور مخفی آپارتمان نیاز دارید و اگر به دنبال بهترین ارائه دهنده نور مخفی و نورپردازی نما هستید، همین حالا با کارشناسان ما تماس گرفته و طرح مدنظر خود را جهت سفارش اعلام نمایید.

معیارهای نورپردازی دیواری:

لامپ های دیواری در یک خانه بزرگ باید هر از چند گاهی شامل خطوط و فضاهایی باشد تا منظره ای زیبا ایجاد کند. روش دیگری به نام تغذیه از این طریق وجود دارد. به طور معمول لامپ های ۱۵۰ وات در فاصله ۹۰ سانتی متری از یکدیگر نصب می شوند. اما در هنگام نوپردازی دیواری ممکن است از لامپ های ۲۰۰ وات با فاصله ۳۰ سانتی متر استفاده شود. این روش زیبایی زیادی دارد اما از نظر مصرف انرژی کارآمد نیست. وظیفه اصلی سیستم تاکید بر درجه بالای ناهمواری دیوار است. تابلوهای نصب شده بر روی دیوارهای مجهز به این نورپردازی ممکن است نور کافی و قوی نداشته باشند. نورپردازی دیواری

نورپردازی فروتاب

لامپ های رشته ای معمولا نور را به طور مستقیم توزیع می کنند (در مفیدترین حالت لامپ ها به سمت پایین هدایت می شوند) کیفیت و ویژگی های سایه های تولید شده به شدت و روش کنترل نور بستگی دارد. لامپ ها اغلب برای روشن کردن و نورپردازی فضا استفاده می شوند.

ملاک های نورپردازی فروتاب

باید طراحی بصری زیبا و مناسبی داشته باشد. بایستی از تمام نور تولید شده توسط لامپ به خوبی و کارآمد استفاده کند. باید بتواند خود را با تغییرات احتمالی در شدت نور، رنگ و خواص تطبیق دهد. امکان تنظیم میزان نور وجود دارد. نگهداری آن باید آسان باشد و عمر طولانی داشته باشد. بازتاب نور و سایه های نامناسب در نورپردازی فروتاب باید به حداقل برسد. این را می توان با نزدیکی یا فاصله LED ها از یکدیگر کنترل کرد. اگر این لامپ ها نزدیک به دیوار قرار گیرند، پوسته ای روی دیوار ایجاد می کنند. اگر این وضعیت را دوست ندارید، بهتر است فاصله را از دیوار بیشتر کنید.

نورپردازی ریلی

نورپردازی ریلی غالباً یک سیستم پخش الکتریکی محسوب می‌شود تا یک ترفند. با توجه به کی منبع تغذیه خطی تولید شده که سیستم لامپ پشتیبانی می‌نماید. نورپردازی ریلی غالباً به عنوان نورپردازی تاکیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مزیت اصلی آن انعطاف‌پذیری است. اساس این سیستم یک ریل است که می‌تواند در هر نقطه‌ای جریان برق را برای لامپ فراهم کند. قالب ریل‌ها معمولاً از آلومینیوم ساخته شده و شاید داخل سقف جاسازی شود یا اینکه روی آن قرار گیرد. نورپردازی ریلی همچنین می‌تواند بعنوان شبکه‌ی اصلی سقف‌های کاذب ایفای نقش کند. بعضی از سیستم‌ها می‌توانند تا ۲ الی ۳ مدار اضافی را نیز پشتیبانی کنند. مسیرهای نورپردازی ریلی را می‌توان این موارد دانست: اصلی (starter) الصاق شونده (joiner) منحنی (curved)
به این صفحه امتیاز دهید