چوب و ترموود

ترموود یکی از مصالح ساختمانی برای دوام و طول عمر می باشد که باعث کاهش رطوبت (۴%) در دما و فشار می شود. در طی این روند صمغ چوب خارج می‌شود و رنگ چوب تیره خواهد شد آنچه امروز در نمای ساختمان ها بعنوان چوب قهوه ای دیده می‌شود در واقع ترمووود است که نوعی چوب اشباع شده با دوام و عمر بسیار زیاد می باشد.

ترمووود

ترموود نوعی چوب فرآوری شده است و بسته به فرآیندهایی که منجر به تولید چوب تمام می شود، ترموود دارای طول عمر بالایی بوده و از دوام بیشتری نسبت به چوب معمولی برخوردار هستند. این چوب ها از نظر کیفیت و ظاهر بهتر از چوب طبیعی در فضای داخلی ساختمان به نظر می رسد.

استفاده گسترده از نمای ترموود نسبت به سایر مصالح نمای ساختمان به دلیل پایداری محیطی و همچنین مقاومت آن در برابر آب و هوا و باران است. ترموود علاوه بر طراحی نما در محیط های باز شهری مانند پارک ها و ساختمان ها استفاده می شود. به این ترتیب استفاده از چوب ترموود در نمای ساختمان ها رواج یافته است و استفاده از این متریال در سطوح شهری با استفاده از یک متریال طبیعی جدید و پر جنب و جوش، نمای خشک، اداری و صنعتی شهر را منعکس می کند.

چوب ترموود بغیر از پایداری در برابر شرایط جوی و محیطی، در برابر هجوم موریانه و شرایط دمایی (آب و هوای سرد و گرم)، به دلیل عملیات فرآوری انجام شده بر روی چوب، در مقایسه با سایر مواد از دوام قابل توجهی برخوردار است. معماری نیز همین مزیت را دارد، متریال ترموود چندین سال ضمانت دارد. شرکت آمیتیس نگار تمامی محصولات ترمووود خود را با ضمانت ارائه می‌نماید و برای ساخت آلاچیق، محوطه سازی و سایر مصارف ترم وود نیز کیفیت بی نظیری از این متریال دارد.

شماره تماس: ۰۹۱۲۰۱۹۴۱۰۰

روش تولید ترموود

در سال های اخیر از چوب برای ساخت وسایل خانه مانند میز، مبل، صندلی، قفسه یا حتی ساخت خانه استفاده شده است. در سال‌های اخیر روش‌های جدیدی برای مقاوم‌سازی انواع چوب برای استفاده در نمای بیرونی ساختمان‌ها ابداع شده است. انواع کف ساختمان ها یا استخرها و مجتمع ها و … خروجی این روش تبدیل چوب طبیعی به ترموود می باشد.

ترموود عمدتاً از چوب کاج و پس از آن خاکستر یا وین (زبان گنجشک) و بلوط ساخته می شود. عمده ترین انواع چوب کاج که در ایران به چوب روسی معروف است عبارتند از ساسنا، نراد و کاج یولکا وارداتی از روسیه و چوب ساسنا بیشترین استفاده را دارد.

تمام چوب های پایه ای که برای تولید چوب حرارتی استفاده می شود به مدت ۵۰ تا ۱۰۰ ساعت در یک کوره در دمای معین نگهداری می شود. در این مدت صمغ و اسیدهای مختلف موجود در چوب که از عوامل جذب بخار در چوب هستند از بین رفته و عمر و دوام آن از بین می رود. باید زیاد شود، مثلا چوب van puu (زبان گنجشک) که ماده ای بی دوام است، بعد از تبدیل اش به چوب حرارتی که تقریبا گران ترین نوع حرارتی است،

ترموود امروزه تبدیل به یکی از بهترین و بادوام ترین چوب های حرارتی شده است. این فرآیند در هر تکه چوب صورت می گیرد و با عدم وجود رطوبت باعث افزایش کیفیت و دوام آنها می شود.

ابعاد ترموود

پس از این مرحله، انتخاب اندازه و ابعاد ترموود مهم است. معمولا برای کف سازی از چوب ترمو با ضخامت ۲ سانتی متر یا بیشتر و برای دیوارها، نما و سقف از چوب ترمو با ضخامت ۱۶ میلی متر استفاده می شود. عرض چوب حرارتی بسته به طرح شما متفاوت است، معمولا عرض پرکاربرد آن ۹ سانتی متر و ۷ سانتی متر و ۱۱ سانتی متر است، همچنین برای ساخت پله و نرده و آلاچیق ترموود و طراحی فضای سبز و فضای سبز و سقف درختان و مواردی از این قبیل. رسیدن چوب ترمو,ود با عرض و ضخامت سفارشی استفاده می شود.

رنگ ترموود

حال بسته به میزان مجاورت ترموود با عوامل طبیعی مانند باران، برف، باد و … یا سلیقه شخصی، ترمووود با لایه ای از رنگ پوشانده می شود، رنگ آن انواع مختلفی دارد و بستگی به مکان، جغرافیا دارد. کیفیت رنگ شما از چند ماه تا چند سال دوام دارد و نیاز به تجدید دارد. در زمان رنگ آمیزی ترموود معمولاً پس از یک بار رنگ آمیزی، چند ساعت به مدت یک روز صبر می کنند تا رنگ ترموود کمرنگ شود و دوباره آن را رنگ کنند.

اگر ظاهر چوب ترموود برای شما اهمیت زیادی دارد، باید اشکال مختلف آن را بشناسید. آنچه در سطح بیرونی ترموود به عنوان بیننده مشاهده می کنید به عوامل متعددی بستگی دارد ۱- فاصله شما تا سطح ترموود، به عنوان مثال، اگر از ترمووود در نمای یک ساختمان ( برای بازسازی ساختمان ) چند طبقه استفاده می کنید، هنگام بازدید از نمای ساختمان، شما بافت ترموود را نخواهید دید. گره های چوب ترمو و حتی جای پیچ ها را در هنگام نصب نخواهید دید. در این صورت چیزی که بیشتر توجه شما را به خود جلب می کند رنگ چوب ترمو است که باید در انتخاب آن دقت کرد.

بهترین ترموود

ترموودهای ایرانی معمولاً از چوب ساسنا تولید می شوند و در چند کارخانه تولید کننده این محصول کوچکتر از انگشتان دست تولید می شوند، اما فنلاند به عنوان تولید کننده اصلی ترمووود در اروپا تقریباً به تمام دنیا صادرات دارد. در سال های اخیر نام جدیدی در بازار به ترموود استونیایی معروف است و شاید خیلی ها ندانند این نام از کجا آمده است.

به این صفحه امتیاز دهید