طراحی و دکوراسیون ویلا

یکی از مهم ترین موضوعات مربوط به حوزه مهندسی طراحی و دکوراسیون ویلا می باشد چرا که افراد روز به روز نیاز بیشتری برای ساخت ویلای دنج و آرام برای تعطیلات و رسیدن به آرامش پیدا کرده اند. امروزه مهندسان و معماران حرفه ای برای پاسخ به این نیاز تلاش دارند بهترین و زیباترین ویلاها را برای مشتریان خود طراحی نمایند. گروه مهندسی آمیتیس نگار با بهره گیری از تخصص و مهارت نیروهای خود تلاش کرده تا رضایت مشتریان را جلب نماید. هر آنچه از ویلا رویایی در ذهن دارید را عملی خواهیم کرد.

نکات طلایی برای طراحی ویلا

چنانچه می خواهید اقدام به ساخت ویلا کنید، مهمترین نکات جهت گزینش درست، شمال موارد زیر می باشد :
 • تجربۀ شرکت سازنده ویلا
همانند بسیاری از طرح های عمرانی دیگر سابقه و رزومه کلی شرکت طراحی را مورد توجه قرار دهید و آن را از طریق پروژه های قبلی ارزیابی کنید.
 • رزومه شخصی مهندس طراحی و ناظر پروژه
یک برنامۀ دقیق و ایده‌آل از توانایی یک فرد متخصص نتیجه خواهد شد، رزومه شخصی متخصصان را مورد توجه قرار دهید.
 • بررسی چند مرتبۀ پلان و نقشه راه طراحی ویلا
از سرپرست پروژه خود بخواهید تا به کمک هم کلیۀ جزئیات پروژه را مورد توجه قرار دهید تا خطاهای احتمالی را قبل از آغاز کار به کمترین میزان ممکن برسانید.
 • تخمین دقیق هزینه‌ و زمان
از مهمترین موضوعات قبل از ساخت ویلا، تخمین دقیق مخارج و زمان می باشد، در این بخش باید دقت بسیار زیادی داشته باشید.
 • دیدن نمونه ویلاهای طراحی شده پیشین مجموعه
از شرکت درخواست کنید تا نمونۀ پروژه‌های طراحی شده پیشین را با اسناد کافی آن به شما ارائه نمایند.
 • به مواد اولیه و اجزای ساخت و ساز توجه داشته باشید
هزینۀ تمام شده در طراحی باغ ویلا ارتباطی مستقیم با مواد به‌کار گرفته شده در طرح و پروژه دارد. از ارزیابی دقیق آن غافل نشوید.

انواع سبک های طراحی و دکوراسیون ویلا

هنر معماری با توجه به سبک مورد نظر اصلی ترین راه برای رسیدن به موفقیت است. پس در ابتدا نوع سبک ویلایی برای رسیدن به ویلا رویایی که در ذهن دارید ضروری است. ویلاها کاربردهای گوناگونی دارند که هر شخص متناسب با علایق خود از آن ها استفاده می کند. به طور کلی در طراحی ویلا، معمار می تواند آزادانه هر طرحی را عملی کند.

•طراحی و دکوراسیون باغ ویلا

طراحی باغ ویلا فرآیندی است که با داشتن یک سری مهارت و دانش اولیه و کافی می‌توان بنا و یا قسمتی از ویلا که قصد طراحی آن را دارید به مکانی بسیار آرام بخش شبیه به بهشت تبدیل گردد. در سیستم های باغسازی و محوطه سازی طراحی باغ بر اساس الگوهای ایرانی ، باغسازی ژاپنی ،اروپایی و چینی مورد استفاده قرار می گیرد.

•طراحی و دکوراسیون ویلا مدرن

در یک طراحی مدرن ساختمان ویلا با المان های مدرن به کار گرفته شده نظیر خطوط تیز و پنجره های بزرگتر طراحی می شود. رنگ های متضاد چون ترکیب های  سیاه و سفید در این سبک از طراحی، بسیار کاربرد دارند.که مناسب سلیقه افراد جوان است. برای سبک مدرن  می توان ساده تر بودن عناصر و جزئیات و حذف تزئینات  جزئ شاخصه های اصلی است ، به گونه ای که همه چیز به راحتی و قابل درک است. متریال های مورد استفاده در طراحی مدرن سنگ، چوب و شیشه می باشد.

• طراحی و دکوراسیون ویلا کوچک

در قوانین و استاندارهای ساختمان سازی به ویلاهایی که هر طبقه آن ها دارای متراژ ۱۰۰ و یا کوچکتر باشند در دسته ویلا های کوچک قرار می گیرند، به ویلاهایی که هر طبقه آن ها دارای متراژی بین صد تا دویست متر است ویلاهای متوسط و ویلاهایی که هر طبقه آن متراژی بیشتر از ۲۰۰ متر داشته باشد جزء ویلاهای بزرگ قرار می گیرد.

• طراحی و دکوراسیون ویلا دوبلکس

مشتمل بر دوطبقه با کاربری‌های متفاوت می‌شود. این دوطبقه توسط راه‌پله به یکدیگر ارتباط دارند. کاربری هر طبقه به نظر طراح بستگی دارد. معمولاً طبقه اول شامل آشپزخانه، هال و پذیرایی می‌شود. طبقه دوم نیز به سرویس‌های بهداشتی و اتاق خواب تعلق دارد. این سبک ساختاری در ایران مرسوم‌تر از سایر انواع ویلا است. طراحی ویلا تریبلکس ویلاهای تریبلکس نیز شامل سه طبقه مجزا می‌شود. این سه طبقه همانند ویلاهای تریبلکس توسط مسیرهای مجزا به یکدیگر ارتباط پیدا می‌کنند. معمولاً در کشور ما ویلاها در زمین‌هایی با متراژ بالا ساخته می‌شوند و برای ایجاد فضاهای داخلی بیشتر از ویلاهای دوبلکس استفاده می‌شود. ویلاهای تریبلکس معمولی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

• طراحی و دکوراسیون ویلا کلاسیک

یکی دیگر از انواع سبک های ویلا، ویلای کلاسیک است، این نوع ویلا ها برای اشخاصی که قصد دارند در یک محیط قدیمی و سنتی زندگی کنند بسیار مناسب است. ر طراحی ویلاهای کلاسیک بر خلاف ویلاهای مدرن از رنگ های خنثی بیشتر استفاده می شود که این نوع رنگ ها از لحاظ روانشناسی حس رسمیت، قابل اعتماد بودن می دهد. در معماری کلاسیک معمولا از مصالحی مانند سنگ مرمر، گرانیت، شیت و تراورتن، آجر، سفال و چوب استفاده می‌شود.آید.

• طراحی و دکوراسیون حیاط ویلا

حیاط یکی از پرطرفدارترین بخش خانه و یا ویلا شما می باشد. محوطه سازی حیاط فقط به کاشت و آبیاری انواع گیاهان و درختان محدود نمی شود. شما می توانید با کمک ایده های مدرن و کاربردی محوطه زیبا و بی نظیری را در حیاط منزل خود ایجاد کنید که در ادامه برخی از این ایده ها را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم.

سخن پایانی

در بالا مختصری در خصوص انواع سبک های طراحی ویلا ارائه شد، هدف ما کمک به شما در ساخت ویلاهای رویاییتان است : حال شما کدام یک از این مدل ها را بیشتر می پسندید و تجربه سپری کردن اوقاتی در کدام سبک طراحی را دارید؟ جهت مشاوره می توانید به صفحه تماس با ما مراجعه کرده و با کارشناسان ما مشورت نمایید. در زیر می توانید برخی از نمونه کارهای طراحی ویلا توسط گروه مهندسی آرمیتیس نگار را مشاهده نمایید.

تماس با همکاران آمتیس نگار >>>    شماره تماس : ۰۲۱۲۲۰۰۸۷۲۳

طراحی داخلی ویلا و قسمت های اصلی آن 

محیط ویلا متشکل از بخش‌هایی اصلی می باشد که قطعاً در نقشه‌کشی باید به‌ درستی روی هر یک بصورت فکر شده و در آخر پروژه اجرایی گردد. نخستین قسمت که بسیار مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد اتاق پذیرایی می باشد. در طراحی این قسمت باید از اصل سادگی در طرح و نقشه استفاده نماییم و چنانچه محیط آن کوچک باشد، استفادهاز روش آینه‌کاری می‌تواند ایدۀ بسیار مطلوبی برای بزرگ‌تر نمایش دادن آن باشد. آشپزخانه ها بطور کلی یا با ناهارخوری دیزاین می شوند و یا  محیط آن از طریق اپن از نهارخوری مجزا خواهد بود. هنگام ساخت و ساز ویلاها طراحی سرویس بهداشتی نیز بسیار مهم می باشد. تمامی این موارد به متراژ ویلا و مقدار هزینه‌ای که شخص می خواهد خرج کند بستگی دارد. همچنین اتاق خواب ها امکان دارد متشکل از دو اتاق کوچک یا یک اتاق بزرگ باشد. بطور کلی توصیه ما این می باشد که هنگام انتخاب نقشه ویلاهای دوخوابه و یا تعداد اتاق بالاتر را برگزینید. یکی از مسائل بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، در نظر گرفتن حضور مهمان در ویلا می باشد. راجع به هزینۀ طراحی ویلا هم مسائل بسیاری مطرح می‌شود که پاسخدهی و رسیدگی به آنها باید صحیح و اصولی باشد :
 • هزینه نقشه معماری و طراحی پلن کلی ویلا
 • هزینه طراحی داخلی
 • طراحی و جانمایی بخش‌های مختلف، در صورت نیاز پارتیشن و…
 • طراحی نمای ویلا و همین‌طور فضاسازی یا طراحی بیرونی

مدل ها و سبک طراحی ویلا

د سالهای اخیر در ایران لزوماً طرح‌های کلاسیک و همیشگی ویلاها نقش در حوزۀ طراحی ویلا ندارند. با این وجود تعداد زیادی از شرکت های طراحی، معماری و همچنین طراحی ایده‌هایی دارای خلاقیت بیشتر را به میان می‌آورند و ترفندی به این شکل باعث تنوع برای مشتریان در انتخاب مدل مدنظر خود خواهد شد. از جمله طرح‌های ساختمانی و سبک‌های محبوب ویلاسازی در ایران می‌توانیم به موارد زیر اشاره داشته باشیم :
 • طراحی ویلا مدرن
 • طراحی ویلا کلاسیک (سنتی)
 • طرحی ویلا مینیمال
 • طراحی روستیک
 • و طراحی‌های اشرافی و…
همچنین به این تقسیم بندی طراحی‌های اقتصادی و لوکس نیز باید در کنار آنها عنوان شود که لزوماً فقط به این عناوین معروفند و از آنها برای طراحی الهام گرفت. همچنین ساخت ویلا اقتصادی از سوی یک شمؤسسه و مجری طرح با یکدیگر تفاوت خواهد داشت. بعنوان مثال بعضی سازنده‌ها در موضوع طراحی باغ ویلا، کیفیت را پایین آورده و در نتیجه مخارج را پایین می آورند. یا وجود اینکه ساخت ویلا در مدت زمان بیشتری انجام می شود، اما تمامی این عوامل به نفع شما نخواهد بود.

ساخت و طراحی ویلا

اصول طراحی و ساخت ویلا در کشور

مکرراً از طرف مشتریان طراحی و ساخت ویلا این مسئلۀ مهم مطرح می شود که طراحی و ساخت ویلا اصولی دارد و باید به آنها عمل نمود؟ در حقیقت باید بگوییم که تمامی موارد به فاکتورهای هزینه ها و مخارج، سلیقه و همچنین اجراکننده پروژه بیستگی خواهد داشت. بعناون مثال شما طراحی و ساخت ویلا کلاسیک را برای ویلای خود بر می گزینید. حتماً شرکت طراح و مجری پروژه بایستی بتواند یک پیش‌زمینه یا الگو به شما ارائه نماید تا تمام پروژه مطابق با آن جلو برود. از سویی دیگر گرفتن مشاوره‌های دقیق و راهنمایی های لازم قبل از بستن قرارداد تا میزان زیادی این مشکلات را برطرف می‌کند. مثلاً در شرایطی که قصد دارید مخارج ساخت و طراحی ویلا برایتان اقتصادی و کاهش یابد می‌توانید از طرح‌های بروز و به صرفه بهره بگیرید. بجای استفاده از سنگ نما از مواد اولیۀ ساده‌تری استفاده نمایید. همچنین این موضوع اهمیت بالایی دارد که ویلای شما در مقابل شرایط آب و هوایی و موقعیت خاص جغرافیایی از مقاومت بالایی برخوردار باشد. تعداد زیادی از مناطق امکان دارد شرایط آب و هوایی خوبی را دارند اما سیل یا زلزله‌خیز می باشند و در نهایت لازم است که ساختمان به‌ درستی مقاوم‌سازی گردد. از طرفی بایستی ساختمان در مقابل رطوبت، مشکلات نفوذ گردوغبار و … هم بهینه‌سازی گردد. تمامی افراد در این مکان ها سکونت ندارند و در نتیجه با رخ دادن یک مشکل جزئی هزینه‌های زیادی برای شما به بار می آورد.
به این صفحه امتیاز دهید