طراحی منظر

در طراحی شهری و معماری ساختمان طراحی منظر هم اهمیت دارد که بیشتر در نماهای بیرونی ساختمان یا پارک ها و.. استفاده میشود. در معماری ساختمان منظر از بابت انسان و و نحوه آرامش آن صحبت میکند و برای تقویت ارتباط میان انسان و محیط های باز میگوید. دیزاین یا طراحی منظر، حرفۀ منظم نمودن و پیرایش کردن نما، حیاط و محوطه ساختمان، با هدف زیباسازی آن می باشد. در سازه هایی که برای کاربری‌های اداری و تجاری طراحی می شود، طراحی فضای سبز دارای ۲ قسمت می باشد :
  1. فضای سخت
  2. فضای نرم

طراحی منظر

محوطه سازی در طراحی منظر اهمیت دارد

در طراحی منظر (طراحی فضای سبز) کاربری های زمین ،حیاط ، باغ ویلا و مجتمع های مسکونی و… گویند. با انواع گل و گیاه با اصول فنی و درست در نظر گرفتن شرایط جغرافیایی و اقلیمی محیط انجام میشود.در طراحی ها نیازهای طبیعی انسان مانند علاقه به طبیعت است و هم باعث آرامش روحی و روانی، پاکسازی محیط و هوای اطراف و فضایی شادی را ایجاد میکند.

طراحی منظر در کجا استفاده میشود؟

امروزه ۸۰ درصد طراحی منظر در فضاهای شهری و اداری، پارك ها و دیگر فضاهای تفریحی و رفاهی است که در طراحی شهری و منطقه‌ای و تاریخی استفاده میشود و کمتر از ۲۰ درصد کارها به صورت مسکونی انجام میشود. معماری در طراحی فضای سبز فقط به خلق بستری برای نمایش دادن گیاهان  است.نیازهای انسان، زیبایی طبیعی و زیبایی شناختی و با هدف نهایی طراحی که تأمین كننده نیاز بصری بلكه در برگیرنده كلیه نیازهای معماری منظر است. در طراحی بام و روف گاردن ساختمان ها هم استفاده میشود. زیباترین بناها با توجه به قیمت بالا رفتن ساختمان ها  در شهر های بزرگ دیگر نمی توان بام خانه ها و ساختمان ها را انجام داد..

طراحی منظر فضای سخت

فضای سخت به بخشی از بنا می گویند که متشکل از المان‌های غیر متحرک باشد؛ المان‌هایی مانند سیمان، آجر، سنگ، چوب و فلزات.

طراحی منظر فضای نرم

طراحی منظر فضای نرم همانگونه که از نام آن معلوم می باشد، دذر مقابل فضای سخت می باشد. این موضوع که معمولاً کاربرد کمی دارد، به المان‌های باغبانی در طراحی فضای سبز مرتبط می شود. این دو مسئله در کنار همدیگر تشکیل و مکمل یکدیگر می باشند. طراحی منظر طراحی منظر تأثیر بسیار بیشتر از حد تصوری از خود به نمایش می گذارد. کسانی که در این حرفه کار و فعالیت دارند، می‌توانند تا مدت زیادی وقت صرف آن کرده و همۀ ایده‌ها و نظراتی که در این زمینه وجود دارد را مطالعه و مورد بررسی قرار دهد. از جایی که گیاهان بخش عمدۀ طراحی محوطه و فضای سبز محسوب می شوند، دانش و علم باغبانی از مهمترین قسمتهای این حرفه به شمار می رود. همچنین طراحی منظر بیش از این که یک دانش باشد، هنر محسوب می شود. بسیاری از تصمیم‌ها، نه بر اساس اصول، بلکه بر اساس تمایل شخصی، الهام‌ها و احساسات درونی و تمایلات اجتماع روز گرفته می شوند. طراحی منظر با توجه به همین موضوع، اصولاً اتخاذ تصمیم درمورد طراحی منظر، با اختلاف سلیقه‌هایی همراه است. اکثر این اختلاف‌ سلیقه ها، بخاطر مسائلی مانند مسائل زیر می باشد :
  1.  انتخاب گیاهان

  2.  طراحی فضای سخت 

  3.  ترکیب‌بندی و طراحی رسمی یا غیر رسمی

بعنوان مثال در بخش انتخاب گیاهان در طراحی منظر، امکان دارد این موضوع مطرح گردد که برخی از گیاهان بیش از اندازه در ساختمان‌ها بهره گیری شده اند و باید موارد متفاوتی را انتخاب نمود. طراحی منظر هنگام طراحی فضای سخت برای طراحی منظر، انتخاب مواد که بطور مثال چوبی باشد یا سنگی، از مسائلی می باشد که بسیار مدنظر افراد می‌باشد و سلیقه‌های گوناگون و دیدگاه های متفاوتی ارائه خواهند نمود. هچنین غیر از مسائل جزئی مانند نوع گیاهان یا المان‌های فضای سخت، یک موضوع کلی هم امکان دارد نظرهای زیاد و متفاوتی را در بر گیرد؛ آن هم شکل و فرم کلی طراحی رسمی یا غیررسمی بودن آن است.

اصول طراحی منظر در معماری

هر آپارتمانی باید طوری طراحی و ساخته بشود که نیازبه سوخت  های قدیمی نباشد .تامین انرژی های پاک و تجزیه پذیر و نیز الگوهای استفاده از آن در معماری منظر، اهمیت دارد. آپارتمان ها باید طوری طراحی شود که با استفاده از اقلیم ها و منابع انرژی مختلف انجام گیرد . شکل شمایل طراحی ساختمان ها و محل قرار گیری فضاهای داخلی آن مهم است . که موجب سطح بالای آسایش مردم داخل  آپارتمان میشود . از طریق عایق بندی ، موجب کم شدن مصرف سوخت فسیلی میشود. هر آپارتمانی  باید به گونه ای طراحی بشود  که استفاده از منابع جدید به حداقل برسد، منابعی برای ایجاد سازه های دیگر بوجود می اید. طراحی منظر افرادی که در آپارتمان زندگی میکنند  باید به ارامش و اسایش آنها هم توجه کرد که با هماهنگی اجزای مختلف ، محیطی زیبا را فراهم بیاورید.

در طراحی منظر به چه نکاتی باید توجه کرد

اگر اطلاعات و آشنایی خوبی در طراحی منظره داشته باشید تمایز و تشخیص از یکدیگر سخت و غیر قابل  مبهم است. برای تمامی کسانی که علاقمندان به طراحی  فضای سبز هستند و مشتاق تحصیل در این زمینه هستند باید اطلاعات کافی به دست بیاورند . در طراحی معماری فضای سبز با توجه به سایزهای مختلف اقدام به طراحی کنید . همه عناصر طراحی فضای سبز را در یک منظر با رعایت اصول های مختلف  زیبایی بصری ایجاد کنید  کار معماری منظر بیشتر بر روی پلان، برنامه ریزی شهری و منطقه ای، پارک و بوستان ها است، حفظ تاریخی و طراحی باغ و شهر و پارک ها است تفاوت اصلی معماران منظرو فضا سازی و طراحان فضای بیرونی و فضا سازی است .طراحان منظر در پروژه های کوچکتر و برای پرژه های مسکونی و ساخت وساز  کار می کنند. تعداد کمتری  از افرادی که به عنوان طراح فضای سبز کار میکنند. در طراحی منظر عناصری مثل مثل آب که از جذابیت بالایی برخوردار است فواره ها که درفصول گرما باعث افزابش رطوبت منطقه و اطراف آن میشود چمن  برای زیبایی و سرسبزی محوطه پارک و بوستان . درختان و گل و گیاه به جز لذت بخشی نشانه سرسبزی در طبیعت است که باعث کاهش آلودگی هوا و زیست محیطی درختان و محوطه میشود کاهش آلودگی صوتی از بین رفتن خاک و انعکاس نور خورشید و کنترل شرایط اقلیمی وزیستی. گیاهان در معماری منظر به عنوان مصالح اصلی است  در مقیاس کلان شهرها توده‌های گیاهی در تشکیل بافت چهره ساختار شهرها نقش مهمی دارد. درختان در فضای سبز با یک مدل و فرم مشخص باید کاشته شوند.

انواع کاشت درختان در طراحی منظر

  •  کاشت تکی
  • اکاشت چند تایی
  •  کاشت وسیع
کاشت تکی بر مبنای بافت، رنگ، شکل، فاصله و با الگوی مشخص در کنار هم  کاشته میشوند.اکاشت تکی در طراحی نقطه ای کانونی ایجاد فضای اطراف ساخته میشود. کاشت چند تایی یک درختان به عنوان یک واحد در فضای سبز به کار میرود دراین کاشت  از یک گونه استفاده می­شود. در کاشت چن تایی درختان از کنار هم قرار دادن گونه‌های مختلف قرار میگیرد.. کاشت وسیع در محوطه فضای سبز الگوی خاصی ندارد و درختان به صورت یک واحد در کنار هم کاشته میشود و رشد دارند. طراحی منظر با اصول ترکیبی زیبایی معماری ارتباط دارد و هماهنگ با اصول زیبایی در  طبیعت،و زیبایی حاصل از ارتباط مستقیم با دانش‌های مختلف در طراحی منظر است. کیفیت زیبایی منظر، ارتباط با عناصر مفید و عملکرد آن‌ها در معماری منظر است.
به این صفحه امتیاز دهید