۴ روش و ترفند رنگ کردن ساختمان با غلطک

غلطک ها وسایلی بسیار کاربردی، آسوده و راحت جهت رنگ کردن ساختمان و نوسازی آپارتمان می باشد. این ابزار برای کاربران نقاشی یکنواخت بر روی دیوار را ممکن می سازد و همچنین در ظاهر و در دوام و مقاومت رنگ در مقابل دلایلی خارجی هم مؤثر خواهد بود. رنگ آمیزی ساختمان ها بوسیلۀ غلطک صورت نقاشی را از نظر کیفیت، بالاتر خواهد برد. به علاوه مصرف رنگ را کمتر می کند و بیشترین راحتی را برای اشخاص حاصل می کند.

رنگ کردن ساختمان

رنگ کردن ساختمان با غلطک

امکان دارد که بسیاری از افراد پیش از این، غلطک‌های مخصوص نقاشی ساختمان را مورد استفاده قرار می دادند. اما روشی ساده جهت پخش کردن سریع یک لایۀ صاف و یکدست از رنگ روی دیوار وجود دارد. بهره گیری از برترین روش جهت رنگ آمیزی ساختمان با غلطک هم با وجود ابزار بی‌کیفیت بیهوده خواهد بود. توصیه می‌کنیم بهترین نوع غلطک را بخرید. یک غلطک مناسب باید پُرزهای طبیعی داشته باشد، نه مصنوعی. پرزهای بلند و پرزهای کوتاه به ترتیب برای رنگ اکریلیک، رنگ پلاستیک و رنگ روغن خوب هستند. میلۀ حرفه ای غلطک به کاربر این امکان را خواهد داد تا به بالاترین بخش دیوارها دسترسی پیدا کند. به علاوه، برای قسمت هایی با مساحت بیشتر بهره گیری از سینی رنگ کاری لازم می باشد. بعضی از نقاشان بیشتر مایل هستند از سطل‌ پنج گالنی با یک ظرف رنگ و همچنین سینی رنگ استفاده نمایند. سینی رنگ وسایل بسیار کارایی می باشند که افراد می توانند از رنگ به اندازه کافی بهره گیری کنند. پس از گزینش ابزار مناسب، مراحل رنگ کرن ساختمان با غلطک شامل موارد زیر می شود : ابزار مورد استفاده :
  • رنگ
  • غلطک دارای پرز
  • آب
  • سینی رنگ
 

گام اول: بهره گیری از قلم موی نقاشی

بهره گیری از غلطک یک مسئلۀ مهم دارد. از این ابزار برای گوشه‌ها و رنگ آمیزی تزیینات یالای خانه استفاده می نمایند. از این رو، در گام نخست کار، باید با بهره گیری از قلم موی نقاشی و رنگ نمودن گوشه‌های دیوار و نقاط تزیینی سقف را در اولویت قرار داد. همچنین می توانید جهت بالا بردن کیفیت کار، به اندازه لااقل ۱۰cm از گوشۀ دیوارها و ۱۰cm از زیر سقف از قلمو رنگ آمیزی استفاده کنید.

گام دوم : رنگی کردن غلطک

جهت آماده کردن رنگ آمیزی ساختمان بوسیلۀ غلطک، ضروری است ابتدا غلطک با آب خیس بشود. بعد از آن تقریباً ۳ سانتی‌متر رنگ را در سینی رنگ قرار دهید. اطمینان حاصل کنید سینی رنگ را بر یک سطح صاف گذاشته باشید. غلطک را داخل رنگ، ۴-۵ مرتبه بگردانید تا یکدست بشود. از جمع شدن بییش از حد رنگ روی پرز غلطک ممانعت کنید، بطوری که رنگ از  چکه نکند. این کار سبب هدر رفتگی رنگ و آلودگی سطح کار دیوار خواهد شد.

گام سوم: بهره گیری از روش W

در گام بعدی، غلطک را بطور کامل رنگی کنید و با بهره گیری از حرکات W شکل یا زیگزاگی، روی دیوارها را رنگ  نمایید. غلطک را چند مرتبه از بالا به پایین و  پایین به بالا ببرید تا همۀ سطوح به شکلی یکنواخت رنگ شود. به غلطک فشار نیاورید و حرکت یکنواختی را انجام دهید. دقت داشته باشید که خیلی آرام و با سرعتی متعادل و یکنواخت غلطک را بر دیوار بکشید.

گام چهارم : دیوار را کامل ذکنید

غلطک را دوباره رنگ آمیزی کرده و رنگ را بشکل زیگزاگی یا w شکل بر سطح دیوار پخش نمایید تا کل دیوار به یک شکل یکنواخت رسیده باشد. اگر نیاز شد، لایه دوم رنگ را روی لایه اول اجرایی کنید.
  مقالات پیشنهادی : مراحل بازسازی خانه
 

نکات مهمی که در رنگ کردن ساختمان با غلطک باید به آنها توجه داشته باشید

  • حفط نمودن سطحی مرطوب برای همۀ قسمت های نقاشی اهمیت بالایی دارد، چه رنگ آمیزی در یا مبلمان باشد و چه رنگ آمیزی دیوار با استفاده از ابزاری مانند غلطک! پیشنهاد می کنیم که حفظ ترتیب کار را انجام دهید و تا حدی سریعاً کار کنید تا رنگ جدید را بر رنگ خشک نشده بکشانید.
  رنگ آمیزی ساختمان  
  • شایع ترین اشتباهی که اکثر نقاشان نوپا هنگام کار با قلمو یا غلطک انجام می دهند، طول کشیدن زمان جهت استفاده از رنگ می باشد. هنگامی که رنگ را در سینی ایجاد نمودید، در نظر داشته باشید که همۀ رنگ های مورد نظر دیوار را روی سینی موجود دارید. اگر رنگ بیش از اندازه باشد، امکان دارد خشک بشود. اکنون سریعاً آن را بر دیوار پهن کرده و رنگ آمیزی ساختمان بوسیلۀ غلطک را مجدداً انجام دهید. این امر تنها با رول غلطکی مرغوب که رنگ زیادی جذب می کند کار خواهد کرد. چنانچه رنگ به آرامی خشک می شد،  قبل از انجام کار مقداری رنگ دیگر به سینی اضافه نمایید.
 
  • تا حدی ممکن است به سطح کار نزدیک و نزدیکتر بشوید. با توجه به این که غلطک‌ها به لبه‌ها و گوشه‌های کار نمی روند، نخستین مرحله رنگ آمیزی ساختمان باید استفاده از قلمو برای گوشه‌ها و تزیینات سقف باشد. در این فرآیند علائم استفاده از قلمو بر جای می‌مانند که با بافت غلطک در بقیه دیوار مطابقت ندارد!
برای رفع این مشکل بهتر است علائم را با خودِ غلطک بپوشانید. به سطح کار نزدیک شوید و گوشه‌های داخلی و تزیینات سقف را نقاشی کنید. از انتهای باز غلطک به سمت لبه حرکت کنید و یادتان باشد که از غلطک کاملاً رنگی استفاده نکنید. با تمرین، می‌توانید یک سانتی‌متر از سقف و جزئیات کار را به صورت عمودی غلطک کنید.   توفند مورد و استفاده جهت رنگ آمیزی ساختمان با استفاده از غلطک، بهره گیری از روش W می باشد. این ترفند بهترین شکل و صورت را در سریعترین زمان حاصل می شود. در شرایطی که رنگ کردن در خانه همچنان برای بسیاری از افراد زمانبر می باشد، بهمراه داشتن وسایل و سواد کافی و  مناسب تأثیر بالایی در زمان و انرژی افراد خواهد داشت.
به این صفحه امتیاز دهید